вторник, 23 января 2018 г.

ВОДОХРЕЩА

Картинки по запросу водохреща ФОТО
Різдвяні свята завершуються святом Богоявлення Господнього, яке в народі називають Водохреща і святкують 19 січня. Інші назви: Хрещення, Водохрещі, Йордан (на згадку про хрещення Ісуса в річці Йордан). Богоявленням названий не день народження Ісуса Христа, а той, у який він хрестився й освятив воду.
Коли Ісусу Христу виповнилося тридцять років, він прийняв хрещення від Іоана Хрестителя на річці Йордан. Християнські перекази оповідають, що коли Син Божий виходив із води, небеса розкрилися, і в цю саму мить на плече його опустився голуб. Це був Святий Дух. Звідси і пішла традиція хрещення у воді.
Це свято знаменує собою закінчення 12-денного періоду святок. Воно ввібрало в себе багато язичницьких і християнських обрядів, центральне місце серед яких належало обрядам, що пов'язані з водою.
Надвечір'я напередодні Водохреща називають другий «Святий вечір» або «Голодна кутя». На вечерю знову готували пісні страви, але вже значно менше, ніж перед 
Різдвом. А «голодною» називають тому, що духам після вечері вже не залишають нічого. Повечерявши, діти начебто проганяли кутю, стукаючи знадвору палицею по кутках хати і промовляючи:
Геть, кутя, із покутя,
А узвар — на базар.
А дідух — на теплий дух.

Наступного дня вранці всі йшли до церкви на богослужіння, а потім до річки, де відбувалося освячення води.
На річці чи в ставку хлопці зранку прорубували ополонку у вигляді хреста, потім робили хреста з льоду, обливаючи його буряковим квасом (відваром). Згодом приходили церковні служителі, щоб посвятити воду. Всі набирали ту воду у свій посуд і несли додому. Нею кропили все в хаті, давали її пити хворим, прикладали до хворого місця. Господар кропив нею всіх членів родини, хату, подвір'я, колодязь, домашніх тварин. Цю воду зберігали аж до наступного Водохреща. Люди вірили, що така вода має дивовижні властивості, зокрема може лікувати від різних хвороб.
Цим і завершувалися різдвяно-новорічні свята. Далі вже не співали ні колядок, ні щедрівок. По Водохрещах наставав час у кілька тижнів, які називалися м'ясницями. Після м'ясниць наступав найдовший і найсуворіший Великий піст. Про нього казали: «Великий піст усім прижме хвіст». 
В читальному залі бібліотекарі для користувачів підготували та цікаво оформили книжкову добірку, яка присвячена завершальному святу новорічного циклу. 


Комментариев нет:

Отправить комментарий